THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dlouho, předlouho museli čekat stříberští Coward čekat na vydání této placičky. Mám jen obavu, že opět nezvolili správnou firmu, ale uvidíme. Od nahrání tohoto materiálu uplynula dost dlouhá doba (květen 1999), takže sestava Coward od té doby se dost změnila. Postrádat budu určitě charismatického frontmana, basáka a vokalistu Jardu. Ale k věci. Pokud jste se s Coward dosud nesetkali, je třeba je trochu uvést. Chrakterizovat jejich muziku není lehké, protože tvorba Coward je hodně variabilní. Jejich muzika je melodická, velké místo tu dostávají klávesy, avšak celé je to postaveno na ostrých riffech hlavního tvůrce muziky, kytaristy Martina. Dá se těžko říct, nakolik se dají ještě Coward nazývat metalem. Je totiž vůbec otázka, nakolik se dají Coward vůbec něčím nazývat. Už na předchozí desce Earth Gravitation bylo zřejmé, že Coward jsou de facto nezařaditelní. Ne, že bych si s tím dělal hlavu, to fakt ne. Muzika Coward je totiž svým osobitým způsobem skvělá!!! Kluci jsou zruční instrumentalisti a mají neotřelé nápady. A ta muzika šlape. Jardův vokál je nezaměnitelný, chvílemi melodický, chvílemi zas řádně chraplavý... Coward jsou opravdu velice variabilní co se týče hudební stránky. Netoliko ovšem po stránce textové! Tam se Coward vyřádili a i to je jeden z jejich typických rysů. Cowardi jsou jednoznačně vtipálci, jimž, obrazně řečeno, není nic svaté, dokonce ani to, co svaté rozhodně není. Jejich texty jsou pěkné úchylárny. Třeba taková Christmas Rush je o pedofilním Santa Clausovi, Summer Hobby je o očumování bab atd. Na druhou stranu tu však najdete kritické texty jak ekologické, tak sociální (Why?, The Immortal, I,). Jak říkám, u Coward najdete leccos, všechno je však dobře udělané, zvukově na velmi dobré úrovni. Na Gate Of Immortality najdete celkem devět songů v délce cca 38 minut. Vyzdvihl bych zejména instrumentálku Singing Of A Imprisoned Bird, další variaci na oblíbené „ptačí“ téma. Nevím, opět věc, která je neortodoxní, ale výborně udělaná, zahraná a prostě dobrá. Obal je poněkud zvláštní jak motivem, tak barevně. Chybou je přehození dvou tracků na CD, takže k bookletu je přiložený letáček se správným pořadím skladeb. Ale to jsou jen malé mouchy...
8 / 10
Vydáno: 2000
Vydavatel: Vaško Music
Dnes, dne 3.6.2010 jsem si konečně sehnal toto cd, protože od února 2007 (kdy zde boduji 8,5/10 ) uteklo nejen spoustu vody, ale i jaksi mi někdo ještě nevrátil původní koupený výlisek, čemuž se ale ani nedivím...ha ha. A jsem tomu věru rád, že tohle cd mám opět k mání doma a mohu ho sjíždět ve svém přehrávači. Zase se nějak nepodařilo tuhle kapelu dostat do povědomí a zase je to dvojnásob škoda! Ty naše kvalitní kapelky jsou snad úplně prokleté, nebo co? Takže, až se pořádně naštvu, vezmu ty všechny COWARD-y, INNER FEAR-y, R.E.T.-y, T.O.O.H-y, CONTRASTIC-y, a útokem vezmu i mega firmy jako Earache, Century, Morbid Rec. a podobný a tím jednoduše dokážu, že v týhle malý zemi umíme občas nejen hrát hokej, ale taky, že zde máme kvalitní a originální kapely, které stojí za to...VYDAT!
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.